Technika marszu nordic walking
Technika marszu nordic walking
Możemy zacząć trenować samodzielnie, choć znacznie łatwiej i rozsądniej jest pobrać lekcje u instruktora nordic walking.
Jak znaleźć instruktora nordic walking.
Bezpłatne zajęcia często organizowane są przez gminy i lokalne stowarzyszenia społeczne. Możemy poznać instruktora i pasjonatów z sąsiedztwa.
Dobrym sposobem jest poszukiwanie licencjonowanych instruktorów zrzeszonych w odpowiednich stowarzyszeniach np. Nordic Walking Poland (NWPL). Na stronie internetowej organizacji można skorzystać z wyszukiwarki instruktorów w podziale regiony i miasta.
Nordic walking – jak trenować?
Technika marszu Nordic Walking
Artykuł z serwisu www.szkolachodznie.pl
Najogólniej ujmując Nordic Walking polega na połączeniu marszu tradycyjnego z techniką jazdy na nartach biegowych – odpychania się od podłoża kijami. Najważniejsze elementy marszu to: wbicie kija, odepchnięcie ramieniem z kijem oraz noga od podłoża. Elementy te, połączone w płynną technikę, będą wpływać na szybkość marszu, a także na jego efektywność.
Trening Nordic Walking powinno się rozpocząć od marszu bez użycia kijków, tylko wówczas nauczymy się poprawnie maszerować, co ułatwi nam naukę prawidłowej techniki Nordic walking. Prawidłowy marsz to długie kroki i ruch zapoczątkowany od pięty, wyprostowana sylwetka oraz regularny rytm kroków.
Gdy opanujemy już krok możemy przejść do chodu z kijkami luźno zwisającymi u wyprostowanych wzdłuż tułowia kończyn górnych. Włączamy ręce do chodu naprzemiennie nimi machając. Naprzemianstronna praca ramion jest skoordynowana z pracą nóg, a więc stawiając krok prawą nogą, jednocześnie wysuwamy do przodu prawe ramię z kijem. Analogicznie będzie gdy stawiamy krok lewą nogą- wysuwamy przy tym lewę ramię z kijem.
Gdy już opanujemy naprzemienność ruchów możemy mocniej odpychać się kijami o podłoże. Dla dalszego opanowania techniki, ważnie jest aby iść w wydłużonymi, prostymi rękami. Takie ułożenie rąk, pozwoli aby kij ustawiał się pod odpowiednim kątem około 60 stopni do tyłu tak, aby znajdował się on na tym podłożu na wysokości pięty nogi wykrocznej. Kijki są skierowane ukośnie w tył przez cały czas marszu. Należy pamiętać aby ręka wysunięta do przodu nie przekraczała linii bioder, pozwoli to na ruch do przodu-przed siebie. Kończyna górna powinna pracować aż za linię bioder, co wpływa na uruchomienie kolejnych mięśni. Oprócz wymachu ramion do przodu i do tyłu, można wzmocnić ruch przez rotację górnego tułowia wzdłuż osi pionowej. Chodzić z kijami można w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, tak nad morzem jak i w górach. Jednakże poleca się rozpoczynać przygodę z Nordic Walking od okiem instruktora.
Technika marszu nordic walking w 7 krokach
Prawidłową technikę Nordic Walking można przedstawić w 7 krokach
1 krok.
Zamach prawej nogi do przodu, przemieszczamy udo, podudzie i stopę. Lewę ramię i dłoń są rozluźnione.
2 krok.
Ugięta prawa noga przechodzi przez pionową oś ciała. Ręka lewa przemieszcza się do przodu, przekraczając oś ciała.
3 krok.
Po przejściu prawej nogi przez oś ciała, kończy się zamach nogi z przodu, noga jest wyprostowana w stawie kolanowym. Ruch ramienia kończy się w momencie chwytu rękojeści kija. W tym czasie lewa ręka jest wysunięta do przodu, co zwiększa siłę odepchnięcia drugim kijem do tyłu.
4 krok.
Pięta prawej nogi dotyka podłoża. Następuję wbicie grota za stopą wykroczną w podłoże przy lekkim ugięciu łokcia. Dłoń lewej ręki zaciśnięta jest na rękojeści na wysokości bioder.
5 krok.
Następuję przetoczenie stopy po podłożu od pięty aż do palców. Noga przechodzi przez oś pionową ciała, biodra lekko się skręcają w stronę zakrocznej nogi. Uginamy ramię naciskając na kijek, co powoduję podciągnięcie ciała do przodu.
6 krok.
Odpychamy się nogą od podłoże poprzez prostowanie w stawie biodrowym, kolanowym i skokowym, zwiększa to siłę odepchnięcia, przemieszczając ciało do przodu. Po odepchnięciu noga zakroczna powinna być przedłużeniem pochylonego wówczas tułowia. Ramię przechodzi oś pionową ciała i naciska na kijek. Następuje odepchnięcie się kijem od podłoża, przez wyprostowanie ramienia do tyłu.
7 krok.
Dłoń otwiera się i puszcza rękojeść kija, powinien on być przedłużeniem wyprostowanego do tyłu ramienia.