Czy kijki nordic walking można używać w górach?
Czy kijki nordic walking można używać w górach
Kije do nordic walking mogą być przydatne w górach ale w ograniczonym zakresie. Jeżeli nie masz kijów trekkingowych to można wybrać się z kijkami nordic walking okazjonalnie na krótką wycieczkę w góry.
Jednak kije nordic, nie zapewnią one jednak takiego wsparcia jak kije trekkingowe. Wąska rękojeść kijków NW nie zapewni odpowiedniego wsparcia. ja kije trekkingowe.
Inne jest także moc i wytrzymałość na naciski a zwłaszcza ryzyko złamania kijków przy upadku. Dotyczy to zwłaszcza osób wysokich lub ciężkich, szczególnie podczas w wędrówki z plecakiem.
Reasumując:
Odpowiadając na pytanie Czy kijki nordic walking można używać w górach stwierdzamy:
- Kijki nordic walking mogą być używane okazjonalnie w górach podczas okazjonalnych krótkich wycieczek w łatwym terenie.
- Znacznie wygodniej jest w czasie górskiej wędrówki posługiwać się kijami trekkingowymi.
- Kije trekkingowe nie nadają się do uprawiania marszu nordic walking.
Co warto wiedzieć o kijach trekkingowych?
Kije trekkingowe – do wędrowania w górach i w terenie trudnym
Zalety kijów trekkingowych
Kije trekkingowe są bardzo pomocne w wędrówce zwłaszcza w trudnym terenie. Pozwalają odciążyć nogi, szczególnie stawy kolanowe – poruszamy się jakby na czterech kończynach. Istotną ulgę odczujemy schodząc z ciężkim plecakiem, kiedy każdy krok oznacza duży nacisk na kolana, stawy biodrowe i kręgosłup. Oparcie się na kijkach przenosi część obciążenia z nóg na ręce, nie będą bolały kolana. Według mojego doświadczenia, wędrując z kijami inaczej rozkładamy wysiłek, w efekcie możemy przejść o 1/3 więcej niż bez kijów. Najwięcej zyskujemy, przy podejściach i zejściach.
Kije trekkingowe zwiększają bezpieczeństwo
Kije trekkingowe zwiększają równowagę i bezpieczeństwo podczas marszu po śliskim podłożu: błocie, lodzie, mokrych kamieniach. Są dodatkowymi punktami podparcia – zamiast jednego mamy aż trzy – i ułatwiają złapanie równowagi. Można je wykorzystać także do pokonywania przeszkód terenowych, np. potoków. Wystarczy je wydłużyć, rozbiec się i oprzeć o dno potoku przeskoczyć. Doskonale ułatwiają przechodzenie nad zwalonymi drzewami, korzeniami, przechodzenie przez głazy i pokonywanie potoków.
Uwaga zły pies
W czasie wędrówek możemy również zupełnie nieoczekiwanie spotkać nieprzyjazne psy. Jak uczy doświadczenie, psy zachowują znaczny respekt wobec osób posiadających kije. W ostateczności, w przypadku ataku możemy bronić się kijami przed atakującym zwierzęciem. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z nieodpowiedzialnymi ludźmi którzy nie sprawują właściwej kontroli nad niebezpiecznymi psami, przypadki tragicznych w skutkach pogryzień są coraz częstsze. To jeszcze jeden argument na tak, gdy zastanawiamy się Czy kijki nordic walking można używać w górach.
Jakie kije trekingowe
Materiał:
Kije trekkingowe mogą być wykonane z aluminium lub z włókna węglowego (carbonu). Karbonowe są lżejsze od aluminiowych, jednak są droższe. Są też bardziej narażone na pęknięcie niż aluminiowe.
Aluminium może być także różnej jakości. Marnej jakości aluminium jest absolutnie niewytrzymałe, rurki muszą więc być grube i w efekcie bardzo ciężkie. Wybierz więc kije karbonowe lub z dobrej jakości stopu aluminium.
Ilość segmentów:
Kije trekkingowe powinny być składane (by można je schować gdy są niepotrzebne lub by je wygodnie przewozić.) Kije trekkingowe są 3, 4 segmentowe. Wybierzmy 3 lub 4 segmentowe. 4 -segmentowe są łatwiejsze w przenoszeniu, mieszczą się w plecaku. Kije 3-segmentowe są łatwiejsze w użytkowaniu.
Amortyzacja – antyshock:
Niektóre kije trekkingowe wyposażone są w mechanizm amortyzacji wstrząsów tzw. Antishock – czyli amortyzacja w kijach trekkingowych.
Zadaniem amortyzacji jest ochrona stawów nadgarstka. Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie. Jednak w chwili, gdy naciskamy mocno kijem na podłoże zaczyna działać mechanizm amortyzacji, co powoduje charakterystyczne „zapadanie” się kijów. Niektórzy wędrowcy nie lubią tego uczucia zapadania się i preferują kije bez mechanizmu przeciw wstrząsowego – antishocku.
Jakie Marki kijów polecamy?
Najbardziej prestiżowe i jakościowe marki to Komperdell (Austria) i Leki (Niemcy). Godne uwagi są także dwie włoskie marki Fizan i Masters.